ورود شما را به سایت مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی می داریم

معرفي حوزه

 

معرفي حوزه

1389/07/26  |  8،989 بازدید

 

مدرسه علميه اسلام شناسي حضرت زهرا (سلام الله عليها) از مدارس پيشكسوت در استان خراسان بزرگ به شمار مي رود كه در سال 1347 فعاليت خود را آغاز نمود و هم اكنون با حدود پنجاه سال سابقه يكي از فعال ترين مراكز علمي، آموزشي و فرهنگي ويژه بانوان به شمار مي رود.

 

هدف از تأسيس حوزه علميه اسلام شناسي حضرت زهرا (سلام الله عليها)

نظر به جايگاه ويژه و بي بديل حوزه هاي علميه در فقه و فقاهت و تبيين مسائل اعتقادي و فرهنگي در تشكيل حكومت مبتني بر اصل ولايت فقيه كه همان استمرار ولايت اهل بيت (عليهم السلام)  بر اساس انديشه والاي مكتب شيعي هست و با توجه به اهميت و نقش بانوان عالمه، محقق و آگاه به معارف الهي و مؤدب به تربيت ديني در خانواده و جامعه بنيانگذاران اين مدرسه علميه به منظور تحقق مقصد فوق الذكر و تربيت چنين بانواني اقدام به تأسيس اين حوزه علميه نمودند.

 

مواضع سياسي انقلابي قبل از پيروزي انقلاب

دست اندركاران اين مدرسه علميه قبل از پيروزي انقلاي اسلامي با اعتقاد راسخ به مقام شامخ ولايت فقيه كه در آن زمان در شخصيت بي نظير و والاي بنيان گزار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (رضوان الله تعالي عليه) متبلور شده بود عاشقانه راه و خط امام را سر لوحه حركت خود قرار داد. اطاعت بي چون و چراي معظم له را جهت رسيدن به مقاصد نوراني و مقدس اسلام عزيز، در تمام فعاليت ها به عنوان يك فريضه الهي دانست. تا جايي كه با عنايات پروردگار متعال اين مدرسه علميه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان مهم ترين پايگاه انقلاب بانوان و مرجع زنان انقلابي قرار گرفت. اولين حركت زنان در مشهد مقدس، توسط مديريت اين مدرسه سركار حاجيه خانم مقدسي و تربيت يافتگان ايشان انجام شد كه در جهت آگاهي و ارتقاء بنيه علمي و بينش سياسي بانوان نقش محوري را به عهده داشتند. هم چنين اولين مركزي بود كه با تأسيس دوره يك ساله و برگزاري دوره هاي تابستاني و غيره در مكان هاي مختلف شهر به صورت مخفيانه به تربيت نيروهاي انقلابي پرداخت به گونه اي كه شديداً مورد حساسيت و تهديدات مكرر ساواك قرار گرفت و مديريت مدرسه و جمعي از تربيت يافته گان آن زنداني شدند.

 

 

مواضع سياسي انقلابي بعد از پيروزي انقلاب

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري حضرت امام خميني (رضوان الله عليه) با مواجه شدن انقلاب از يك سو با توطئه هاي سنگين دشمنان در داخل و از سوي ديگر مسأله جنگ تحميلي به سرگردگي استكبار جهاني، وظيفه سنگيني بدوش آحاد مردم انقلابي به ويژه حوزه هاي علميه گذاشته شد. اين مدرسه  با توجه به رسالت سنگيني كه داشت درچند عرصه، تلاش هاي خود را دنبال نمود. ابتدا برداشتن نقاب از چهره كريه نفاق و دشمنان داخلي و هدايت  بانوان نسبت به فاصله نگرفتن از راه و خط امام كه يكي از مهمترين اصل در زمان فتنه و آشوب هاي داخلي براي خنثي نمودن توطئه هاي پنهان دشمن به منظوري براندازي است. عرصه دوم؛ آماده نمودن بانوان جهت حمايت مستقيم و غير مستقيم از رزمندگان اسلام در جبهه حق عليه باطل بود كه حضور بانوان در مناطق جنگي و پشت جبهه سرنوشت ساز بود خوشبختانه بانوان زيادي از اين حوزه علميه در اين راستا به عنوان مُبلغ و ساير كمك­ها به مناطق جنگي اعزام و در پشت جبهه نقش هاي مهمي را ايفا نمودند و از پيش گامان در فرستادن همسر و فرزندانشان به جبهه بودند.

شايان ذكر است، اين مدرسه علميه نسبت به مواضع سياسي و انقلابي و عدم عدول از خط حضرت امام (رحمت الله عليه )در گذشته و تعبد به تبعيت از مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (حفظه الله) پس از ارتحال امام (رحمت الله عليه ) تاكنون لحظه اي ترديد و درنگ ننموده و ملاك گزينش طلاب، اساتيد، مسئولين و دعوت از سخنرانان، اعتقاد و التزام عملي به اسلام، انقلاب اسلامي، قانون اساسي و ولايت فقيه بوده است.

عرصه سومي كه اين مدرسه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي با جديت تمام بدان پرداخت همان رسالت حوزه علميه و تربيت طلاب علوم ديني بود كه تاكنون استمرار دارد و موجب تربيت صدها استاد توانمند وغيره شده است.

هیئت مؤسس:

حجت الاسلام حاج آقای موسوی خراسانی جهان آبادی و سرکار حاجیه خانم صدیقه مقدسی.

 

معرفی مؤسسین:

حاج آقای موسوی خراسانی جهان آبادی متولد سال1320 امام جماعت محترم مسجد الرضا که با همّت و تلاش بسیار و حمایت و همراهی مردم و معتمدین محل قبل از پیروزی انقلاب اسلامی موفق به ساخت این مسجد شدند و با آغاز جریان انقلاب با هدایت و رهبری عالمانه ایشان این مسجد به پایگاهی مهّم در جهت رشد و شکوفایی انقلاب عظیم اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه ) تبديل گردیده و مرکزی جهت فعالیت انقلابیون شد تا جایی که ساواک مکرراً به تهدید ایشان پرداخت و نهایتاً اقدام به زندانی کردن وی نمود و با پیروزی انقلاب اسلامی در اوّلین دوره انتخابات مجلس به عنوان نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی انتخاب شده و به مدت 4 سال در این سنگر مشغول به خدمت بودند و پس از آن به استخدام وزارت امور خارجه در آمده و مدت 17 سال در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی مسئولیّت داشتند و در این مدت مأموریت­ های متعددی در کشورهای مختلف به عهده ایشان گذاشته شد و مدتی به عنوان سفیر ایران در یکی از کشورهای آفریقایی مشغول خدمت بودند و اکنون نیز اضافه برمطالعات و امور نوشتاری، امامت مسجد الرضا و ریاست هیئت امناء مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا (سلام الله علیها) را به عهده دارند و بنیانگذار پژوهشکده نهج البلاغه می باشند.

سرکار حاجیه خانم مقدسی (مؤسس و مدیر) متولد 1325 صبیه بزرگوار حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالحسن شیرازی امام جمعه فقید مشهد (رحمت الله علیه )، از نوادگان حضرت آیت الله بروجردی نجفی (رحمت الله علیه)، و همسر حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای موسوی خراسانی می باشند.

سوابق مبارزاتی :

- آغاز حرکت های انقلابی بخش خواهران از سال 1349 به صورت مخفی.

- راه اندازی راهپیمایی خواهران به صورت گروه های کوچک از قبیل راهپیمایی از مسجد فیل پایین خیابان و... که منجر به راهپیمایی 17دی شد.

- تربیت نیروهای ویژه برای حرکت های مبارزاتی و انقلابی.

- انجام فعالیت های سیاسی با مشورت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، حضرت آیت الله شیرازی و حضرت آیت الله هاشمی نژاد.

- بازداشت شدن ایشان در سال 1356توسط رژیم پهلوی در ماه مبارک رمضان که منجر به تحصن علماء و خواهران در منزل حضرت آیت الله سید عبد الله شیرازی و بسته شدن بازار شد.

- مادر شهید ( ايشان داراي هفت فرزند مي باشند كه فرزند ارشدشان در سن 18 سالگي در  جنگ تحمیلی در سال 1359به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

سوابق علمي

وي پس از گذراندن برخي مقاطع تحصيلات كلاسيك در سن 12 سالگي وارد دروس حوزوي شدند و مدارج علوم حوزوي تا پايان سطح را عمدتاً در محضر پدر بزرگوارشان حضرت آيت الله حاج شيخ ابوالحسن شيرازي (رحمت الله عليه ) و ساير اساتيد بزرگ حوزه علميه مشهد وتهران گذرانده اند و خارج فقه و اصول را به صورت حضوري وغير حضوري از محضر چند تن از علماء اعلام فرا گرفتند.

سوابق تدريس

وي از سن 18 سالگي به تدريس پرداخته و موفق به تدريس عمده كتب درسي حوزه علميه در مراكز مختلف قم ، مشهد و تهران از قبيل دانشگاه الزهراء و به مدت 20 سال مدرسه عالي شهيد مطهري در تهران و سال هاي متمادي در مدرسه علميه اسلام شناسي حضرت زهرا (سلام الله عليها) در مشهد شدند و هم اكنون مسئول دو گروه پژوهشي ، تحقيقاتي مباحث اصول كاربردي در فقه و تفسير هستند.

هم چنين قابل ذكراست كه ايشان در سال 1393 از سوي مركز مديريت حوزه علميه قم به عنوان بانوي نخبه معرفي شدند.

سوابق اجرایی:

- از بنیان گزاران مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا (سلام الله علیها) در مشهد مقدس در سال 1347 و مدیریت آن.

- راه اندازی بخش خواهران در مدرسه عالی شهید مطهری در تهران در دو بخش دوره های تخصصی و عمومی از سال 1359زیر نظر حضرت آیت الله امامی کاشانی و مدیریت آن به مدت 5 سال.

- دعوت توسط سفارت ایران در کشور کنیا جهت سخنرانی در مراسم دهه فجر در سفارت و مجالس متعددی در شهرهای مختلف.

- ده سال دبیر برگزاری سمینار سیره عملی و نظری حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در تهران به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام.

- عضو جمعیت زنان فرهیخته سازمان تبلیغات اسلامی.

سطوح و واحد های کاری مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله عليها:

*سطح دو

- معاونت آموزش :

مسئول : خانم دلشاد - شماره تماس : 051-38548789 داخلی 15 و 17

- معاونت پژوهش:

مسئول : خانم طالقانی - شماره تماس : 051- 38525251

-  معاونت فرهنگی:

مسئول : خانم دهقان - شماره تماس : 051-38548789 داخلی 20

*سطح سه:

مسئول خانم رضایی - شماره تماس : 051- 38530059

*سطح چهار:

مسئول خانم رضایی - شماره تماس : 051- 38530059

 

* امور مبلغین:

مسئول : خانم زوارزاده - شماره تماس : 051- 38552790

* امور فارغ التحصیلان:

 

مسئول : خانم نادری - شماره تماس : 051- 38556858

 

* مهد قرآنی کوثر:

مسئول : خانم گلستانی - شماره تماس : 051- 38597727

*امور رایانه و سایت :

مسئول واحد رایانه : خانم عباسی - شماره تماس : 051- 38545428

مسئول سایت : خانم موسوی - شماره تماس : 051- 38545428

                                       

تعداد واحد های کاری وتعداد کارمندان هر بخش  :

*ساختمان اصلی : دارای 6 کلاس درس و5 اتاق برای فضای اداری (دارای 22 کارمند )

1- سطح 2(کارشناسی ): شامل واحد های پژوهش- آموزش – فرهنگی – حسابداری -کتابخانه –روابط عمومی-خدمات  :17 نفر کارمند

2-بخش آزادمدرسه :شامل واحد های آموزش –فرهنگی -کتابخانه – خدمات : 5نفر کارمند

 

*ساختمان تحصیلات تکمیلی: در 4 طبقه ودارای 8 واحد (دارای 13 کارمند )

1-سطح 3(کارشناسی ارشد ): شامل واحد های مدیریت -پژوهش –آموزش – فرهنگی – کتابخانه :13 نفرکارمند

2-کارگاه های پژوهشی – تخصصی  علوم قرآنی ونهج البلاغه :از سال 1385 تاکنون فعالیت های خود را زیر نظر استاد پروازی (استاد جامعه الزهرای قم ) همه روزه با حضور اساتید وطلاب فارغ التحصیل ادامه می دهد .

آدرس: چهارراه لشكر، خيابان امام خميني، امام خميني48

شماره تماس : 38521187- 38548789

نمابر: 8515154

سامانه پيامك: 50002340400421

سايت: www.islamshenasi.ir

پست الكترونيك : info@islamshenasi.ir

واحد پست الکترونیک
امور مشاوره moshaver@islamshenasi.ir
روابط عمومی info@islamshenasi.ir
مدير سايت مدرسه site@islamshenasi.ir
واحد مبلغین mobalegh@islamshenasi.ir

 

 

این مدرسه با توجه به استقبال گسترده طلاب وخواهران علاقمند به علوم معارف دینی هر روز بیش تر از گذشته به پیشرفت وارتقاءکمی وکیفی نیاز دارد ودر این راستا کمک خیرین وافراد نیکوکاررا می طلبد .

بی تردید لطف ورحمت الهی قرین راه بزرگ اندیشانی است که در این راه  متعالی دست خیر  وهمت والایی دارند.

 

ومن الله التوفیق

 

 

    

نظرات

میهمان (تایید نشده)
16 فروردين 1393

با سلام
روند ثبت نام با داشتن مدرک کارشناسی حقوق در این حوزه چگونه است،ایا نیاز به شرکت در ازمون خاصی هست یا خیر.
سپاس

میهمان (تایید نشده)
03 بهمن 1392

با سلام خبری به بنده رسید در خصوص گشتن کیف و لباس طلاب حوزه علمیه به جهت اینکه چیزی گم شده بود نظر حقیر این است که شان طلبه بالاتر از این است که با این وضع او را نگه دارید و بازرسی بدنی اش کنید ولو اینکه این کار آنجا انجام شده باشد یک نفر انجام داده و نباید با احترام سایر افراد بازی کرد ضمنا بهتر این بود که آن شخصی که حالا هرچه را گم کرده توبیخ می کردید که مواظب وسایلش باشد.
و من الله التوفیق

موسوی
04 بهمن 1392

حق با شماست. شان طلبه بالاتر از این چیزهاست. اما طلبه هم باید دیدش بازتر از این حرف ها باشد ! یعنی وقتی کسی مهمان حوزه علمیه می شود و چیزی از کیفش گم می شود همه طلاب باید در پیدا شدن مقصر همکاری کنند تا چنین انگی،  شان طلبه را خدشه دار نکند.کوچکترین همکاری این بوده که اجازه دهند کیف همه از یک کنار گشته شود. تا سو تفاهمی پیش نیاید.

ممنون از اینکه ابهامات خود را با ما در میان می گذارید

میهمان
03 آبان 1392

سلام وخداقوت
چرارشته های تحصیلی روتوسایت نذاشتین وهمچنین شرایط وشیوه ی ورود به حوزه برای دانش آموزانی که تازه دیپلم میگیرن
لطفا جواب بدیدعجله دارم.خیلی ممنون

میهمان
13 شهريور 1392

با سلام من کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم و دبیر حق التدریس آزاد هستم . خیلی دوست دارم در ان مدرسه تحصیل کنم. میخواستم بدانم باید چه کار کنم؟ ایا ازمون دارد؟ زمان و نحوه ثبت نام ان چطور است ؟ممنون

میهمان
27 خرداد 1392

سلام و عرض خسته نباشید.بنده سابقه هفت سال تحصیل در حوزه اصفهان و مدرک کارشناسی روانشناسی را دارا میباشم.و در ازمون بازپذیری حوزه ها هم قبول نشدم.ایا میتوانم برای اشتغال و یا ادامه تحصیل به این حوزه مراجعه نمایم.با تشکر.

میهمان
19 خرداد 1392

با سلام من به تازگی در مدرسه فاطمه الزهرا توس قبول شدم (سطح1)ایا میتوانم انتخاب خود را در مدرسه محل تحصیل تغییر دهم...

میهمان
02 خرداد 1392

با سلام اطلاعيه تشكيل كلاس آموزش مشاوره شامل چه كساني است و چگونه بايد ثبت نام كنيم؟من داراي مدرك سطح 2 بوده و دنبال جايي براي اشتغال و تدريس مي گردم شما مي توانيد كمكم كنيد؟

موسوی
03 خرداد 1392

با سلام

حوزوی ها باید حداقل سطح 2 را به پایان رسانده باشند و دانشجویان نیز لیسانس داشته.

شما برای تدریس و دیگر سوالاتتان می توانید با واحد فارغ التحصیلان اسلام شناسی تماس بگیرید.

شماره تماس: 8552790

مهمان (تایید نشده)
21 آذر 1391

سلام خوبید وخسته نباشید من در مسابقه آذرخش خون شرکت کردم ونمی دانم باید چگونه ثبت نام کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

موسوی
23 آذر 1391

با سلام

شما می توانید پاسخنامه و مشخصات خود را(نام و نام خانوادگی - شماره تماس- میزان تحصیلات ) به پست الکترونیکی سایت ارسال نمایید.  آدرس پست الکترونیکی: site@islamshenasi.ir

با تشکر مدیر سایت

موسوی

آخوندزاده (تایید نشده)
15 تير 1391

سلام و عرض ادب
انتقاد قبلی در تاریخ 6 دی ماه بوده و شما 23 بهمن جواب داده اید احساس نمیکنید دیر جواب داده شده.
حقیقتا من سوال داشتم اما تاریخ را که دیدم پشیمان شدم
حق یاورتان

موسوی
16 تير 1391

سلام
حق با شماست!

این مساله دو دلیل داشت.

1- در ماه دی و بهمن ما درگیر انتقال سایت به سرور جدید بودیم و امکان آپ دیت کردن سایت جز در موارد خاص وجود نداشت.
2- این سوال از واحد آموزش بوده و مراحل اداری و پیگیری و صدق مشکل مطرح شده کمی زمان برد.

ممنون از توجه تان


منتظر نظرات شما هستیم.

آخوندزاده (تایید نشده)
21 تير 1391

سلام و تشکر فراوان
ممنون از جواب دقیق و به موقع تان
همسرم پایه 1 حوزه علمیه تربت حیدریه را با معدل 18.50 به پایان رسانده اند و با توجه به انتقال بنده از تهران به مشهد مقدس وهمچنین مراسم ازدواج و سکونت در مشهد به دنبال یک حوزه علمیه مناسب می گشتم که حوزه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا(س) را معرفی کردند. خواهشمندم روند انتقال همسرم به آن حوزه را در صورت صلاحدید اعلام نمایید.
آخوندزاده طلبه پایه 7

موسوي (تایید نشده)
23 تير 1391

با سلام
ما هم متشكريم از اينكه عذر ما را پذيرفتيد.
براي ثبت نام همسرتان :
روزهاي زوج(در تابستان) از ساعت 8 الي 12:30 مي توانند با شماره تماسهاي اسلام شناسي (8525250-8548789) داخلي 15 يا 17 ، سركار خانم دلشاد( مسئول واحد آموزش) تماس بگيرند . ايشان حتما روند ثبت نام را مشروح خدمتشان عرض خواهند كرد.
موفق و مويد باشيد.
منتظر نظرات شما در بخش هاي ديگر سايت خواهيم بود.

آخوندزاده (تایید نشده)
24 تير 1391

سلام و عرض ادب
پیگیری شد.
تشکر

مهمان (تایید نشده)
06 دى 1390

ساعتهای کلاس خیلی جدی گرفته نمی شود

موسوی
23 بهمن 1390

اگر منظور ساعات آموزشی است که راس ساعت مقرر آغاز و به اتمام می رسد.

اگر کلاس خاصی مد نظر است با ذکر کلاس قید نمایید.

با تشکر از توجه تان

دلشاد(معاونت آموزش)

کليه حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علمیه اسلامی شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

آمار سایت

  • بازدید کل:2,145,019

    اوقات شرعي